Udržitelné zemědělství NUTRILITE

Seznamte se s generálním ředitelem mexické farmy NUTRILITE Gerardem Gordillem. O farmaření, životním prostředí a udržitelném zemědělství toho hodně ví – a i o tom, jak to vše ovlivňuje doplňky stravy NUTRILITE.

Gerardo má díky jiskře v oku, rychlému úsudku a nakažlivému charismatu všechny vlastnosti skvělého lídra, tedy někoho, ke komu vzhlížejí lidé nejrůznějších profesí. Rád se cestou za svým týmem farmářů na mexické farmě NUTRILITE Petacal nečekaně zapojí mezi děti, kteří zrovna hrají fotbal, a s každým, koho cestou potká, se srdečně pozdraví.

Stručně řečeno, Gerardo ví, jak si udržet silný a motivovaný tým, který se zajímá o farmaření a udržitelnost. Své dovednosti využívá při vedení této báječné skupiny farmářů, kteří tvoří jeho komunitu a se kterou sdílí svoje nadšení pro farmaření, udržitelnost a životní prostředí.

 

Mexická farma NUTRILITE El Petacal

Ranč se rozkládá na 643 hektarech půdy ve státě Jalisco na jihozápadě Mexika. Farma, která je vzorem udržitelného zemědělství, je skryta v nevelkém údolí, kde jsou díky vlhkému subtropickému počasí suché a mírné zimy a teplá a deštivá léta – tedy skvělé podmínky pro pěstování rostlin bohatých na živiny pro výrobky Nutrilite. Farmáři navíc na ranči El Petacal, a to je pozoruhodné, provozují žížalí farmu, což je zemědělský postup, kterým se každoročně vyprodukuje více než 260 000 litrů tekutého humusu určeného k hnojení polí.

I když jsou Gerardo a jeho tým hrdí na svůj přístup k zemědělství a na bující prostředí, které vybudovali, farmářům nějaký čas trvalo, než si uvědomili, jakých cílů chtějí v oblasti životního prostředí a udržitelného zemědělství dosáhnout.

Gerardo říká: „Když jsme sem přišli, nebylo tady nic. Byla to chudá oblast, na které se podepsaly ekologické škody a která nabízela jen velmi málo příležitostí. Začali jsme však čerpat vodu, začali jsme pěstovat plodiny a místním lidem jsme nabídli stálá pracovní místa.“

Dnes, po mnoha letech tvrdé práce, zaměstnává NUTRILITE v této oblasti lidi jako Gerardo, zajišťuje práci a obživu stovkám rodin a vytváří venkovskou oázu, která produkuje tisíce tun produktů bohatých na živiny.

Gerardo doplňuje: „Je to místo, kde žijí rodiny a vyrůstají děti a které přispívá k rozvoji místní komunity. Teď, když vidím, že dokáží růst spolu s naší společností, myslím si, že jsme změnili celou generaci.“

Jak se na farmě El Petacal provozuje udržitelné zemědělství?

Gerardo a jeho tým zemědělců NUTRILITE se za každou cenu vyhýbají používání neudržitelným zemědělských postupů. „Neudržitelné zemědělství neobstojí ve zkoušce času a pokud bude drženo při životě uměle, bude ve všech ohledech nákladnější – ekologicky, finančně i společensky,“ upozorňuje.

Z tohoto důvodu se v El Petacalu zavádějí udržitelné zemědělské postupy malého rozsahu, které ale mohou mít velký dopad. Jedním z příkladů je žížalí farma. Gerardo vysvětluje: „Žížalí farmu jsme založili před několika lety za pomoci pouhých 12 kokonů z mé osobní sbírky. Nyní tu máme 5 000 kg živých kalifornských žížal.“ Tyto žížaly nám při práci v El Petacalu skvěle pomáhají. Když mají správné podmínky, mohou žít více než 15 let a trvale klást vajíčka.

Gerardo nadšeně pokračuje: „Trus žížal je to, čemu říkáme žížalí humus – je to jedna z nejlepších přírodních živin, které můžete používat k pěstování plodin.“ Na farmě El Petacal používají zaměstnanci NUTRILITE část tohoto přírodního hnojiva k výživě rostoucích rostlin a část do truhlíků používaných k pěstování sazenic před jejich vysazením. Gerardo říká: „Příprava půdy a péče o ni je základem našeho odhodlání k prosazování udržitelného zemědělství.“

Co všechno Gerardova práce obnáší

Produkce surovin pro výrobky NUTRILITE v globálním měřítku – to není jen zalévání a sklizeň plodin. Pro Gerarda to znamená vědět, jak s půdou hospodařit a jak funguje udržitelné zemědělství, a zároveň se postarat o to, aby tým farmářů dodržoval postupy trvalé udržitelnosti – od zajištění zdravé a výživné půdy pro úspěšný růst semen a rostlin v jejich jedinečném prostředí, přes střídání plodin až po pěstování krycích plodin a jiné způsoby farmaření. „Pokaždé, když se některý z našich zaměstnanců dotkne osiva, obdělává půdu nebo sklízí úrodu, provádíme přitom kontrolu kvality,“ říká Gerardo.

Gerardo také dohlíží na to, aby byla semena pečlivě vybrána, zaseta a aby o ně bylo dobře postaráno – to vše při dodržení udržitelných zemědělských postupů, aby výsledná rostlina, ovoce nebo výtažek splňovaly nejpřísnější standardy a obsahovaly co největší množství vitaminů, fytonutrientů a minerálních látek. Jak vysvětluje Gerardo: „Udržitelné zemědělství znamená především péči a starost o půdu, jejichž výsledkem jsou skvělé živiny a zdravé plodiny.“

Pro více informací o výrobcích NUTRILITE klikněte prosím sem.