Vitamín D je pro zdraví důležitý z mnoha důvodů

Nebylo by fajn vyhřívat se celé dny na sluníčku? Nohy nahoře, zavřené oči... prostě pohoda. Kromě odpočinku získá Vaše tělo i potřebné vitaminy. V dnešním hektickém světě ale bohužel něco takového není realistické. Možná nevíte, jak moc důležité je množství času, které venku strávíte. Vystavení slunci totiž tělu umožňuje vytvářet vitamín D, který je zcela zásadní pro naše celkové zdraví.

Vitamin D podporuje mimo jiné naši kostru a zuby, protože přispívá ke vstřebávání vápníku, a zároveň zajišťuje správné fungování svalů a imunitního systému. Výsledky nedávné rozsáhlé evropské studie proto mohou být poněkud znepokojivé. Zjistilo se totiž, že nedostatek vitaminu D je běžný u 40,4 % evropské populace, bez ohledu na věk, etnickou příslušnost a zeměpisnou šířku.* Časopis zaměřený na klinickou výživu American Journal of Clinical Nutrition publikoval studii Vitamin D deficiency in Europe: pandemic? (Nedostatek vitaminu D v Evropě: pandemie?) a došel k závěru, že: „nedostatek vitaminu D je zřejmý napříč evropskou populací a rozšířenost tohoto jevu je znepokojivá“.

*Cashman KD, Dowling KG, et al. Vitamin D deficiency in Europe: pandemic? Am J Clin Nutr (2016) 103(4):1033–44.10.3945/ajcn.115.120873

Život v interiérech

Možná si to nebudeme chtít přiznat, ale naše životy se z velké části odehrávají v interiérech. Většinu času trávíme v práci, posilovně, restauracích, kinech nebo v domácnosti. A protože tělo vitamin D vytváří, když je vystaveno slunci nebo běžnému dennímu světlu, čas strávený v interiérech toto vystavení snižuje. Celý problém se ještě zhoršuje ve druhé části roku, kdy se dny zkracují a my se kvůli chladu více oblékáme.

Sluneční energie

Správné množství vitaminu D bychom přijali, pokud bychom každý den vystavili ruce a tvář slunci asi na 30 minut a nepoužili při tom opalovací krém.** Léto je na něco takového ideální. Musíme ale minimalizovat riziko spálení sluncem nebo jiného poškození UV zářením. Podle rad odborníků bychom tedy neměli vycházet ven mezi 11 a 15 hodinou. Ti z nás, kdo ven chodí, se řídí další radou a chrání se opalovacím krémem proti UV záření. Skvěle se tak vyhneme spálení a předčasnému stárnutí pleti, ale na druhou stranu snižujeme tvorbu vitaminu D v těle.

*Na množství vitamínu D vytvářeného v pleti s pomocí slunce může mít vliv zeměpisná šířka, roční období, ozonová vrstva a mraky, vlastnosti povrchu, oblečení, barva pleti a věk. Zdroj: EFSA NDA Panel (Panel pro výživu, nové potraviny a potravinové alergeny Evropského úřadu pro bezpečnost potravin), 2016. Vědecký názor na referenční hodnoty vitaminu D. . EFSA Journal 2016;14(10):4547, 145 pp. doi:10.2903/j.efsa.2016.4547

vitamin d

NUTRILITE Vitamin D užívaný jednou denně obsahuje dvě aktivní složky získávané z vysoce kvalitních přírodních zdrojů: ergokalciferol (D2) a cholekalciferol (D3).

Pomoc je po ruce

Nepanikařte: dodat tělu dostatek vitaminu D není vůbec obtížné. Kromě pobytu na slunci jej totiž můžeme přijímat i z některých potravin. Patří sem tučné ryby, hovězí játra, sýr a vaječný žloutek. Co ale dělat, pokud jich nekonzumujete dostatek, takže nesplňujete každodenní požadavky? Existuje ještě jedno skvělé řešení: NUTRILITE™ Vitamin D. Tento doplněk stravy poskytuje doplňkovou dávku 15 μg (600 IU) vitaminu D získaného ze 100% přírodních složek. Jednou z využívaných složek jsou kvasnice bohaté na živiny, které pěstujeme v certifikovaném partnerském zařízení NutriCert™. Kvasnice jsou vysoce koncentrovaným zdrojem vitaminu D. Doplněk stravy, který je obsahuje, tedy nabízí rozmanitější spektrum živin přirozeně se nacházejících ve stravě než doplňky obsahující pouze izolovaný vitamin D. Doplňky NUTRILITE tedy můžete použít k zaplnění veškerých potenciálních výživových mezer a podpoří Vaši celkovou optimální kondici.

Stačí kdykoli během dne zapít vodou jednu malou tabletku vodou. Je to jednoduché! S NUTRILITE Vitaminem D máte sílu slunce ve své dlani.